Sukienka menstruacyjna

Skąd pomysł na sukienkę menstruacyjną?

Jest nas czworo – 3 kobiety i facet. Każde z nas ma inne wartości, priorytety i baczenie na świat. Co dość oczywiste – nie wszyscy menstruujemy, ale każde z nas jest w cykliczności. Jeśli nie w swojej to w cykliczności swojej partnerki. Można zaryzykować stwierdzenie, że każde z nas przeżywa menstruację na swój sposób.

Tworząc Lunarię (firmę, która tworzy Sukienkę Menstruacyjną) poza mówieniem o szeroko pojętej cykliczności, chcieliśmy w dużej mierze komunikować treści związane właśnie z cyklem miesiączkowym. Niejednokrotnie w życiu spotykaliśmy się z nieprawdziwymi informacjami, wręcz zabobonami, albo tabu. Takie podejście do jakichkolwiek spraw, związanych z naszymi ciałami nie służy nikomu. Im poprawniej będziemy się o tym komunikować, tym osoby menstruujące będą czuły się lepiej, bezpieczniej i pewniej. To był jeden z głównych powodów dla których zajęliśmy się sprawami okresowymi. Ale skąd sukienka?

To proste i skomplikowane równocześnie. W obecnych czasach i w naszym regionie wybór artykułów menstruacyjnych jest duży. Mamy możliwość używać środków jednorazowych i wielorazowych, tych wewnętrznych i zewnętrznych. Coraz większą popularnością zaczyna się też cieszyć freebleeding. Jednak cały czas, niezależnie od tego, co używamy, miesiączka kojarzy się z dyskomfortem. Nie chodzi tylko o odczucia bólowe czy higieniczne, ale też o ubiór. Nie oszukujmy się, bardzo mało jest ubrań kobiecych, które są ładne/eleganckie i wygodne. Bardzo często musimy dokonywać wyboru. Taki wybór w trakcie okresu jest tym bardziej trudny. Z jednej strony musimy iść do pracy / na spotkanie / do sklepu a z drugiej chciałybyśmy być w swoim “okresowym dresie”. Zrozumiałyśmy, że potrzebujemy ubioru, który będzie miał wszystkie cechy tego wspomnianego okresowego dresu, ale będzie też reprezentacyjny. To był nasz punkt wyjścia.

Od tego czasu powstało kilka projektów, prób i modeli a sam pomysł też wyewoluował. Jednak cel pozostał ten sam. Danie kobietom ubioru, który będzie komfortowy, nienahalny, estetyczny i bezpieczny. Ubioru takiego, który da wygodę w trakcie miesiączki, ale będzie też fajny do założenia w pozostałe dni cyklu. Czy nam się udało? Zobaczycie już wkrótce.

Kolejnym ważnym aspektem naszych działań jest ekologia. Czy wiecie, że jednorazowe artykuły menstruacyjne są bodaj czwartym najczęstszym źródłem zanieczyszczeń oceanów? Staramy się jak potrafimy zachęcać do stosowania środków wielorazowych. Jednym z głównych oporów, które napotykamy jest brak wiary w ich skuteczność. Oczywistym jest, że w dużej mierze zależy ona nie od tego co stosujemy, ale od naszej anatomii (od kształtów czy obfitości krwawienia) i dobrego doboru konkretnego artykułu pod siebie. Chcieliśmy aby sukienka menstruacyjna wspierała zaufanie w te wielorazowe artykuły. Stres, że “coś przecieknie” jest jednym z głównych odczuć w trakcie menstruacji. Sukienka menstruacyjna sprawia, że nawet jak przecieknie, to nikt nic nie zobaczy. Naturalna, ciemna i chłonna podszewka zadba o to, żeby osoby wokół Ciebie nic nie dostrzegły. 

Ekologia była ogromnym czynnikiem, w trakcie procesu wyboru materiału na sukienkę menstruacyjną. O tym, jakie opcje rozważaliśmy, która zwyciężyła i dlaczego, dowiesz się z kolejnej notki. 

Podmiotem odpowiedzialnym za markę Sukienka Menstruacyjna© jest:

LunarYa Spółka z o.o.

00-020 Warszawa

Chmielna 2/31.